Joja Bodyfit

Lymfodrenáže poslúžia zdraviu i kráse

Viete čo je lymfa a načo nám slúži?

Ak Vás často bolí hlava, trpíte nespavosťou, trápia Vás „ťažké nohy“ či celulitída, Váš lymfatický systém zrejme nefunguje tak, ako by mal.
Lymfatický (miazgový) systém sa podobá tomu krvnému. Lymfatické kapiláry a cievy prechádzajú celým telom a ich hlavnou úlohou je vstrebávať prebytočnú tekutinu a navracať ju späť do krvného riečiska. Pomocou lymfy sa odplavujú von z tela škodlivé látky (choroboplodné a cudzorodé látky), ktoré...

vznikajú pri funkciách organizmu, či prenikajú do tela z vonkajšieho prostredia. Lymfatický systém je akýmsi kontrolným orgánom, ktorý rozhoduje o tom, či konkrétna látka bude prostredníctvom pečene vylúčená, alebo využitá.

Nadmerné zaťaženie lymfatického systému toxínmi, stresom, infekciou, prípadne operáciou sa väčšinou prejavuje únavou nôh, neskôr celého tela, psychickým podráždením, opuchmi očných viečok, lymfatických uzlín, či oslabeným imunitným systémom.

Lymfa je poháňaná svalmi. Práve preto je pre správny tok lymfy dôležitý pravidelný pohyb. Pomôcť môžu masáže cielené na lymfatický systém, ktoré lymfu aktivujú a odstraňujú zvyšky látkovej výmeny z tkanív. 

Manuálna lymfodrenáž je hmatová technika - masáž, ktorá obnovuje a zvyšuje obeh lymfy, zlepšuje látkovú výmenu a detoxikuje organizmus. Manuálnou lymfodrenážou sa odblokujú hlavné uzliny a odvedie sa drenážovaná tekutina vylučovacím systémom z tela von. Už po prvých ošetreniach možno pocítiť výrazné uvoľnenie, objaviť sa môže pocit smädu a hladu, častejšie zívanie.

Masáž je ideálne spojiť s pravidelným pohybom, vďaka svalovej kontrakcii sa lymfa lepšie rozprúdi. Vhodné sú dlhšie prechádzky, jazda na bicykli, alebo plávanie.

Kedy je dobré lymfodrenáž absolvovať?

Po infekčných ochoreniach, aby sa rýchlejšie odplavili zvyšky škodlivých látok, ďalej po úrazoch, alebo operáciách na odstránenie prípadných opuchov a zlepšenie látkovej výmeny, ale aj ak chcete zlepšiť stav vašej pokožky. V takom prípade sa odporúča séria desiatich masáží, najlepšie intenzívne 2krát týždenne.

Manuálna lymfodrenáž  je dobrou prevenciou pred vznikom kŕčových žíl a zároveň posilňuje imunitný systém.   Lymfodrenáž by pravidelne mali absolvovať  aj športovci, nakoľko dochádza k rýchlejšej regenerácii a odstráneniu pocitu únavy.
Zdroj : NOVÁ, A.: Lymfodrenáže poslúžia zdraviu i kráse. Moje zdravie, 2013, č.9, s. 32-34.