Joja Bodyfit

Interview

Je 10 rokov odvtedy, čo si založila naše úspešné rodinné štúdio. A preto dovoľ, aby sme Ti vzdali hold ako Tvoje dcéry i kolegyne aj takto verejne. Si naším veľkým vzorom, ak by som teraz písala esej o obľúbenom hrdinovi, bolo by to o Tebe. Si silná a krásna žena s veľkým srdcom, odvážna bojovníčka, milujúca a obetavá mama. Si človek, ktorý nás neustále inšpiruje a stojí pri nás. ĎAKUJEME. O tom, aká si skvelá sa nemôže žiaľ dozvedieť celý svet, no chcela by som, aby to vedeli aspoň ľudia, ktorí deň čo deň chodia k nám do štúdia a obracajú sa k tebe o pomoc. A ty im neúnavne pomáhaš a učíš sa stále nové veci, zaujímaš sa o každého jedného z nich a často si nosíš robotu aj domov. Máš náš veľký rešpekt, tak nám prosím povedz, ako to robíš?

Ale poďme pekne poporiadku. Mnohí vedia a mnohí sa možno rozpamätajú, že si bola úspešná atlétka v časoch ČSSR. Spravila si 26 československých rekordov  a reprezentovala si našu krajinu aj na Olympiáde v Montreale 1976. Tam sa Ti síce nezadarilo ako si chcela, no aj napriek tomu je to veľká vec! Môžeš nám povedať, čo Ty sama považuješ za najväčší úspech?

Na túto otázku neviem odpovedať jednoznačne, lebo najväčších úspechov mám viac. Každý z iného súdka a nedajú sa porovnávať.   Začnem osobným životom. Tam je najväčším mojim úspechom, že mám tak perfektné dve dcéry, ktoré sú mi všetkým a teraz aj malé vnúčatko.   
V športovom živote je to určite účasť na Olympijských hrách v Montreale ale aj strieborná medaila z behu na 800 m z Akademických majstrovstiev sveta v Ríme z roku 1975.
A z kariérneho života založenie nášho rodinného masážneho štúdia.

Kto Ťa k športu vlastne priviedol ? A čo Ťa na ňom najviac bavilo?

Športovať som začala sama od seba, milovala som akýkoľvek pohyb, ale k atletike ma priviedol môj prvý tréner Ľubomír Dropčo. Bavilo ma prekonávať samú seba, dosahovať vždy lepšie a lepšie výsledky a v neposlednom rade ma bavilo trpieť na tréningoch, lebo po nich prišiel úspech.


Spomenieš si na nejakú srandovnú príhodu, ktorú si zažila počas Tvojich atletických čias?

Srandičky“ patrili k môjmu  životnému štýlu. Vždy so mnou „šilo“ a preto som vymýšľala, čo vyviesť. Ono samozrejme vždy je to smiešne v kontexte situácie, v ktorej sa to udialo, ale táto môže byť na vyvolanie úsmevu asi aj teraz.
S kamarátkami – reprezentantkami z Čiech sme boli na sústredení  v Rumunsku a tam sme si navzájom robili rôzne malé prekvapenia. Ony to zakončili tým, že mi zabalili tehlu do kufra a v Bratislave na stanici sa išli popučiť, keď som vystúpila z vlaku a ony pokračovali ďalej do Prahy. Lenže to neostalo bez mojej odozvy.  Na Vianoce som im tehly poslala späť. Ony celé natešené, že dostali dobrú klobásku zo Slovenska, no tá bola trochu pritvrdá a bez tradičnej vône a chuti klobásy.

Je šport dôvod prečo si sa začala venovať masážam? Bola si trénerkou aj učiteľkou, chvíľu si pracovala dokonca v štátnej správe. Ako si sa teda nakoniec dostala k podnikaniu v oblasti služieb? Mimochodom – bola to veľká odvaha začať podnikať v 50tke, nechápem dodnes 


K podnikaniu som sa rozhodla preto, že už som nemohla plniť nezmyselné príkazy v zamestnaní.  A že sú to práve masáže, naozaj to bol opäť šport. Trénovala som deti a nemal ich v tom čase kto masírovať. Trénovala som teba a pri tvojom zdravotnom  probléme mi nevedel nikto pomôcť, tak som hľadala riešenia, stále nové a nové masážne, resp. liečebné metódy. Nakoniec som si uvedomila, že takto by som mohla pomáhať aj iným a založila som štúdio.

Príčina stále rastúcich problémov s pohybovým aparátom a častejšími  psychickými poruchami je dajme tomu pomerne zrejmá. Ľudia sa málo hýbu, veľa pracujú, stresujú sa a potom k nám chodia, aby sme ich dali „dokopy“. Čo by si poradila ľuďom, keď nechcú trpieť bolesťami a chcú žiť kvalitnejší život?

Aby mysleli viac na seba, aby  si všímali viac svoje telo, aby mu dopriali minimálne toľko pozornosti  a „údržby“ ako čomukoľvek v domácnosti, resp. toľko čo ostatným členom rodiny, spoločnosti. Aby sa držali príslovia „Pomôž si sám aj pánboh ti pomôže“

Sú masáže a cvičenie dostačujúce? Stačí, ak príde klient raz za 2 týždne na masáž a bude po bolesti? Asi nie. Tak čo je to najdôležitejšie podľa Teba, ak sa chcem cítiť dobre?

V prvom rade si myslím, že nie je cvičenie ako cvičenie. Väčšina ľudí  cvičí nesprávne a to ako z pohľadu správnosti prevedenia cvikov, dýchania, tak z pohľadu výberu cvičení, dávkovania záťaže, rozmanitosti cvičení, primeranosti k ich fyzickej kondícii, zamestnaniu a v neposlednej miere k ich  zdravotnému stavu.
Niekedy však nestačí zmeniť len niečo v živote, napr. začať cvičiť, chodiť na masáže ale je potrebné zmeniť  životný štýl.
Musíme si uvedomiť, či sa nám to páči a či nie, že každý sa cíti tak, ako sa o seba stará. Je potrebné si uvedomiť  zodpovednosť za svoj život, za svoj zdravotný stav.

Ako sa Ty sama staráš o seba?

Denne cvičím. Chodím na masáže k mojim dcéram. Pravidelne v určitých cykloch si dávam magnetoterapiu a reboxové prúdy, dlhodobo detoxikujem  svoje telo preparátmi  podľa riadenej detoxikácie MUDr. Jonáša. Občas idem do termálnych kúpeľov.

Za ten pomerne dlhý čas, čo už masíruješ a venuješ sa hlavne Dornovej manipulačnej metóde si pomohla mnohým ľuďom. Nože sa pochváľ s dákym prípadom, možno aj kurióznym, to máme radi 

Na kuriózne prípady si asi takto rýchlo nespomeniem. (že by mi už vyprchala hravosť mysle ?). Skôr môžem spomenúť niekoľko naozaj veľmi dobrých výsledkov pomocou Dornovej metódy v spojení s cvičením SM- systémom a celého komplexu procedúr. Medzi ne určite patrí: Zlepšenie skoliotického stavu o  11 ° u  16 ročnej klientky, v poslednom období napravenie vysunutej platničky o 3,5 mm atď.

Je niečo, čo Ťa mrzí, keď sa rozprávaš a pomáhaš klientom s ich problémami a často nielen pohybovými? Na čo ľudia najviac zabúdajú?

Dušu by som na dlaň položila , aby som všetkých  ľudí presvedčila, že k tomu, aby boli zdraví a cítili sa lepšie veľmi často chýba len trochu ich chcenia.
Poďme sa ale opäť radovať. Slávime 10 rokov. Ako bilancuješ toto obdobie a kam by si sa chcela ešte posunúť ?
Som nesmierne rada, že sme spolu s vami deti  moje vybudovali niečo, čo má zmysel a čím vieme pomôcť  ľuďom, ktorí sa na nás obrátia o pomoc. Som hrdá na to, že hoci je toto naše živobytie, nie sú našou prioritou peniaze, ale dobre odvedená práca a s hrdosťou sa môžeme pozrieť každému klientovi do očí, že mu poskytujeme služby na vysokej odbornej úrovni.

A na záver, ako vidíš budúcnosť nášho štúdia? Myslíš, že alternatívna medicína a starostlivosť o telo a ja by som bola rada aj o dušu, sú perspektívne? Že ľudia začnú brať svoje zdravie konečne vážne?

Myslím, že starať sa o seba, začína byť výrazným fenoménom dnešnej doby a nie je to len klišé.  Stretávam sa s tým, že čoraz viac ľudí verí v integritu tela a duše. Vedia alebo cítia, že jedno podporuje druhé a len ich dobrým stavom dosiahnu celkovú harmóniu. Taktiež si uvedomujú  potrebu návratu k prírode, k prírodným neinvazívnym metódam uzdravovania, potrebu riešiť veci (zdravie) preventívne, resp. zmenou životného štýlu. Preto si myslím, že alternatívna medicína napriek rôznym pokusom o jej zabrzdenie, o jej výraznejšie etablovanie sa na trhu zdravia,  dosiahne svoje výrazné miesto v prevencii  a starostlivosti o zdravie. Takže naše štúdio, bude mať vždy čo ponúknuť svojim klientom a bude stále vyhľadávanejším miestom pomoci aj preto, že čo robíme, robíme poctivo a s úprimným záujmom pomôcť. Stále napredujeme v službách.

Ďakujeme krásne mami, že si! Ľúbime Ťa.
Tak toto bola naša mamina v skratke. Veríme, že sa Vám rozhovor páčil a prepáčili ste nám prípadnú neobjektívnosť zo strany redaktorky 

Andrea Ozoráková