Joja Bodyfit

Artróza nemusí bolieť - môj vlastný príbeh
Written by Jozefína Čerchlanová
Thursday, 21 March 2013 12:13

Asi pred štyrmi rokmi som mala veľké bolesti  ľavého kolena. Začalo to tak, že celý deň som „behala“ po meste a paradoxne riešila svoje zdravie absolvovaním rôznych lekárskych vyšetrení v rámci preventívnej lekárskej prehliadky.


Mám halux (vybočenie palca na nohe), ktorý ma bežne nebolieva, ale teraz ako naschvál ma bolel dosť silno a bolesť sa stupňovala. Vyšetrenia však bolo treba absolvovať, tak som kráčala s bolesťami a postupne napriek snahe o normálnu chôdzu stále viac a viac krívala. Výsledkom po celodennej štrapácii bola bolesť celej nohy od palca cez koleno k  bedrovému kĺbu až po kríže.
Vzhľadom na to, že riešenie problémov pohybového aparátu je v našej náplni masážneho štúdia, začala som okamžite s komplexným rehabilitačným procesom na odstránenie vzniknutých bolestí.
Najskôr mi dcéra Dornovou metódou napravila chrbticu, zrovnala bedrové a kolenné kĺby, potom mi urobila množstvo ďalších klasických ale aj špeciálnych masáži na chrbát, nohy a celé telo.  Tieto som striedala s elektroliečbou (magnetoterapiou, reboxovými prúdmi) a doplnila najskôr  rehabilitačným a postupne aj kondičným cvičením.
Mesiac trvalo, kým som sa zbavila bolestí „z jedného dňa“ a to ešte nie všetkých, lebo bolesť ľavého kolena zostala.
 Nadobudla som presvedčenie, že s kolenom si asi nebudeme vedieť dať rady, tak som naveľa, naveľa navštívila lekára (jún 2010). Bol to uznávaný profesor – ortopéd. Vyšetril ma, zröntgenoval kolená a po prezretí röntgenových snímkov,  vyriekol ortieľ: „artróza kolien, pravé koleno v pokročilejšom stave artrózy. Boľavé ľavé koleno treba operovať, termín operácie 25. 11. 2010.“
Odišla som z ordinácie a povedala som si tak to nie. Bolí ma ľavé koleno a na pravom kolene je artróza v pokročilejšom stave. Tak koleno ma nemôže bolieť z artrózy. Začala intenzívnejšiu rehabilitáciu ale najmä odvážnejšie kondičné cvičenia – presnejšie povedané posilňovanie svalstva. Výsledok sa dostavil. V auguste 2010 som telefonovala do nemocnice, že odvolávam operáciu, koleno ma nebolí. Už sú tomu štyri roky a ja nemám problémy.

Last Updated on Saturday, 29 July 2017 14:00