Joja Bodyfit

Artróza

Artróza (osteoatróza) je nezápalové ochorenie kĺbov, pri ktorom dochádza k deštrukcii kĺbovej chrupavky, ktorá tvorí plochu dotyku medzi kosťami kĺbov. Prejavuje sa obvykle značnými bolesťami a obmedzením funkčnosti kĺbov. Najčastejšie postihuje bedrové kĺby, kĺby kolien, chrbtice a malé kĺby rúk.

 

Artróza bola dlhé roky považovaná za chorobu súvisiacu s vekom. Dnes sa vie, že postihuje aj mladých ľudí a zasahuje stále mladšie ročníky. Počet prípadov rastie, len v Európe touto chorobou trpí cez štyridsať miliónov ľudí rôznych vekových skupín a podľa odhadov sa do roku 2020 tento počet zdvojnásobí.
Jedným z dôvodov, prečo pribúda počet prípadov, je ten, že silné ročníky narodené v päťdesiatych rokoch sú dnes vo veku, ktorý je pre túto chorobu "najvhodnejší". Ďalšou príčinou je paradoxne šport. Svoj podiel na zničených kĺboch má napríklad jogging, či tvrdý aerobik, ale tiež futbal, tenis a basketbal, pri ktorých sa ničia bedrové kĺby a kĺby kolien. Vznik artrózy môže podporiť tiež nosenie nevhodnej obuvi.
Dnešná mládež môže v budúcnosti očakávať predovšetkým zničené zápästia od počítačovej myši a problémy s palcami rúk zapríčinené hraním videohier a písaním SMS správ. K tomu sa najviac pridá vplyv obezity, ktorá nadmerne zaťažuje kĺby.
Kĺby odolávajú poškodeniu a opotrebovaniu u rôznych ľudí rôzne. Niekto nemá žiadne problémy s kĺbmi ani v osemdesiatich rokoch, iní trpia už v dvadsiatich. Podľa výskumov pôsobia na vznik artrózy tiež genetické vplyvy.  Predpokladá sa, že gény ovplyvňujú vznik artrózy z štyridsať až šesťdesiat percent. Vedci sa preto snažia identifikovať tie gény, ktoré majú na vzniku artrózy podiel. To sa však podarilo len u niektorých kĺbov.
Kĺby sa opotrebovávajú prakticky pri každom pohybe, ktorý urobíme. Zaujímavé je, že niektoré kĺby odolávajú opotrebovaniu lepšie než druhé. Napríklad členky sú útlejšie, a hoci nesú rovnakú váhu ako bedrá a kolená, dochádza v nich k poškodeniu chrupavky len úplne výnimočne. Tiež zápästie býva postihnuté ďaleko rtedčie než napr. kĺb palca. Kuriózne pri tom pôsobí fakt, že ľudia so silnými, zdravími kosťami, ktoré nemajú sklon k rednutiu a nie sú krehké, majú k artróze ďaleko väčší sklon.
Ak sú atrofované svaly, ktoré kĺb obklopujú a stabilizujú, je tento kĺb zaťažovaný viac. Ako prevencia proti vzniku artrózy